Rzadsze przyczyny bólów głowy

Neuralgia nerwu trójdzielnego

Objawy
Nerw trójdzielny unerwia czuciowo twarz. Ma trzy gałęzie – nerw czołowy, szczękowy i żuchwowy. Ból pojawia się w zakresie unerwienia zwykle jednej z tych gałęzi – na przykład neuralgia gałęzi czołowej nerwu trójdzielnego, powoduje bóle w okolicy oczodołu i czoła po jednej stronie twarzy.
Początkowo ból występuje w formie ataków trwających kilka – kilkanaście sekund. Ból może być bardzo silny, piorunujący i wywoływany przez banalne czynniki, np. dotknięcie twarzy, mycie zębów, jedzenie, ziewanie. Ataki mogą się nasilać i trwać przez kilka dni lub tygodni i przejść w formę przewlekłych codziennych bólów.

Przyczyna
Ataki bólu są wywołane uszkodzeniem nerwu trójdzielnego. Następuje to przez ucisk nerwu przez naczynie typu tętnicy, guz lub w stwardnieniu rozsianym.

Diagnostyka
Lokalizacja bólu i badanie neurologiczne zwykle wystarczają by trafnie postawić diagnozę. Badania diagnostyczne takie jak rezonans magnetyczny głowy wykonuje się by wykluczyć guz, badanie angiograficzne by wykluczyć tzw. konflikt naczyniowo-nerwowy, czyli ucisk naczynia na nerw.

Leczenie
W leczeniu bardzo skuteczne są leki o działaniu przeciwdrgawkowym stosowane także w padaczce. Należy indywidualnie dobrać lek. Stosowane są też wspomagające metody leczenia, takie jak akupunktura, megnetostymulacja czy biofedback.
Przy braku skuteczności farmakoterapii można rozważyć leczenie neurochirurgiczne (istnieje szereg opcji takiego leczenia).

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*