Choroba Alzheimera

Do objawów choroby Alzheimera zalicza się m.in.:

Zaburzenia pamięci

Początkowo w chorobie Alzheimera występują zaburzenia pamięci krótkoterminowej. Chorzy mają też problem z uczeniem się nowych informacji. Przypominanie dawnych wydarzeń jest zachowane, ale chorzy często mylą daty i kolejność wydarzeń. W zaawansowanej chorobie dochodzi do całkowitej utraty pamięci.

Zaburzenia orientacji

Zaburzenia orientacji w czasie są bardzo charakterystycznym objawem wczesnej choroby. Początkowo chorzy mylą dzień tygodnia, miesiąc, następnie nie potrafią poprawnie podać roku. Zaburzeniom orientacji w czasie towarzyszą zaburzenia orientacji w otoczeniu. Najpierw pojawiają się kłopoty ze znalezieniem się w nowym miejscu, następnie gubienie się w znanym otoczeniu i nawet we własnym domu. Przy nasilonych problemach z pamięcią chorzy nie rozpoznają własnego miejsca zamieszkania (wydaje im się, że są w obcym domu).

Zaburzenia mowy

Jako pierwsze pojawiają się trudności w znajdowaniu słowa, chorzy używają określeń „on”, „ona” zamiast imion, mają problemy w nazywaniu przedmiotów, dlatego stosują omówienia, np. zamiast „grzebień” mówią „no to, czym się czesze”. Zdania są coraz mniej skomplikowane i ubogie w słownictwo. Możliwe jest przekręcanie wyrazów. Powtarzanie słów za rozmówcą może być zachowane nawet w bardzo zaawansowanych przypadkach.

Zaburzenia zachowania i zmiany osobowości

Chorzy mają problemy z prawidłowym osądem, rozwiązywaniem problemów, myśleniem abstrakcyjnym. Może to powodować niewłaściwe socjalnie zachowania, odhamowanie, brak dbałości o wygląd i higienę. Mogą całymi dniami siedzieć przed telewizorem lub spać o wiele za długo. Zmianom zachowania towarzyszą zmiany osobowości. U wielu osób pojawia się pasywność, apatia lub pobudzenie, podejrzliwość.
Zaburzenia funkcji intelektualnych
Pomyłki w liczeniu, potem całkowita akalkulia i utrata rozpoznawania liczb, chorzy przestają czytać, postępuje dezorientacja w czasie.

Zaburzenia nastroju

Depresja jest częsta u osób z chorobą Alzheimera. Może być bardzo trudna do rozróżnienia od często występującej u chorych apatii. Częstym objawem jest lęk. U chorego, który utracił zdolność do kontrolowania swojego zachowania, a odczuwa lęk, frustrację, jest zdezorientowany, łatwo może dojść do pobudzenia i gniewu. Czasem takie zachowanie może zagrażać opiekunowi lub samemu choremu.

Omamy i urojenia, pobudzenie

Występują u co drugiej osoby chorej na chorobę Alzheimera. Często mają charakter paranoidalny. Powszechne urojenia to oskarżenia o kradzież, że opiekunowie są obcy, że mieszkają w nieswoim domu. Często chorzy widzą nieżyjących rodziców lub krewnych, nieznanych intruzów lub zwierzęta. Szczególnie w bardziej zaawansowanej fazie choroby, z powodu halucynacji chorzy bywają niespokojni i pobudzeni, krzyczą i nawołują. W tych sytuacjach poleca się zmniejszenie ilości dopływających bodźców – chory powinien przebywać w cichym pomieszczeniu, dobrze oświetlonym (w półmroku mają większe trudności z rozpoznawaniem), można usunąć lustra (chorzy mogą się nie rozpoznawać w lustrze i bać obcej osoby). Nagłe pojawienie się tych zaburzeń może być objawem infekcji lub zastosowania nowego leku.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*